Në 2015-ën, web-et do të flasin kinezçe

NJU JORK – Një ‘tërmet’ gjuhësor është duke u verifikuar online: me ritmet e rritjes aktuale, numri i lundruesve brenda vitit 2015 do të flasë më tepër jo anglisht, por kinezçe.

Këtë vë në dukje raporti i OKB-së me titull:  ‘Gjendja e bandës së gjerë’, publikuar në sesionin e 67-të të Ansamblesë së Përgjithshme, që u mbajt në Nju Jork.  

Bota web është aktualisht poliglote: shërbimet Linkedin janë të disponueshme në 17 gjuhë, Twitter në 21, Google Translate ofron 63, Facebook 70 dhe Wikipedia plot 285, më shumë se sa 193 vendet e OKB-së. 

ANSA

Advertisements
Ky zë u postua te SHKENCE. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s