http://www.youtube.com/watch?v=Jv6FTrMMF_o&feature=player_embedded

Dy rivalet në garën për Shtepine e bardhe, Barak Obama dhe Mitt Romney kaluan nje dite te fushates ne Ohio, ku siç tregojne sondazhet e fundit te opinionit, presidenti e ka zgjeruar epersine ndaj kundershtarit te tij.

Bashke me Floridën, Ohio, pjesë e grupit te te ashtuquajturave shtete te lekundra, konsiderohet vendimtare ne luften presidenciale te ketij viti.

Obama kryeson ne te dy keto shtete: 53 me 44% ne florida dhe 53 me 43% ne Ohajo. Anketimet e Universiteti të Quinnipiac dhe New York Times-it tregojne gjithashtu se ai eshte ne avantazh edhe ne nje shtet te trete te lekundur, Pennsylvani, me mbështetjen e 54 për qind të të intervistuarve ne krahasim me 42 për qind të Romney-it.

Kandidati republikan u perball me nje vale kritikash te ashpra pas publikimit te videos se regjistruar fshehurazi javen e kaluar, ku ai u thoshte donatoreve se 47 % e amerikaneve qe votojne per Obamen janë “viktima” dhe nuk duhet te gezojne mbështetjen e qeverisë. Obama ka qene 13 here ne Ohio kete vit, ndersa Romney e ka vizituar shtetin 10 here qe nga fillimi i muajit maj.Kjo eshte java e fundit e fushates ne Shtetet e Bashkuara perpara fillimit te debateve presidenciale.
TCH

Advertisements
Video | Ky zë u postua te I pakategorizuar. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s