Dhuna në Siri, Clinton: KS të ndërhyjë

Këshilli i Sigurimit është i paralizuar kur vjen fjala për Sirinë. Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton e beri te qarte permes deklarate situaten ne organin e larte drejtues te Kombeve te Bashkuara, duke e shoqëruar pohimin edhe me thirrjet qe keshilli te beje nje tjeter perpjekje per zgjidhjen e konfliktit.

“Keshilli i Sigurimit duhet te nderhyrje per fundin e dhunes ne Siri. Anetaret e tij duhet te perpiqen edhe nje here per gjetjen e nje rrugedaljeje nga kriza”, u shpreh Clinton.

Veprim nga OKB-ja kerkon edhe kryeministri britanik David Cameron. Franca, Britania dhe Shtetet e Bashkuara jane qe te treja ne favor te nje aksioni me te fuqishem ndaj presidentit Bashar al Assad, por Rusia dhe Kina mbeshtesin qeverine siriane.

Vetem nje dite
Siria
Siri, 700 mijë refugjatë deri në fund të 2012-s
Sulmet në Damask, 14 të plagosur
Siri, vritet reporteri iranian; 30 mijë që nga fillimi
me pare, kryeqyteti i Sirise Damask u trondit nga dy shperthime te fuqishme ne zemer te tij, tregues i faktit se dhuna, nga te dy palet, nuk ka te ndalur. Cameron permendi ne takimin e pervitshem te Asamblese se Pergjithshme te Kombeve te Bashkuara edhe provat e fundit per krime kunder te miturve ne kete vend, te cilat i cilesoi nje “njolle e tmerrshme ne reputacionin e OKB-se”. Shenjestra e kritikave te tij ishin veçanerisht vendet qe deshtuan, siç tha Kryeministrit, ne frenimin e ketrye mizorive e ne disa raste, me mosveprimin e tyre, ndihmuan mbreterine e terrorit te Bashar al Assadit.

5 anetaret e perhershem te Keshillit, te gjithe me te drejte vetoje, nuk kane arritur deri tani te bien dakort mbi nje linje veprimi lidhur konfliktin sirian qe pergjate 18 muajve te kohezgjatjes se tij, ka marre 27.000 jete njerezish.
TCH

Advertisements
Video | Ky zë u postua te I pakategorizuar. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s