Avokati i Popullit në cdo qytet

Qytetarët nuk do të duhet të vijnë për të zgjidhur problemet e tyre në zyrën e Avokatit  të Popullit vetëm në Tiranë pasi së shpejti do të ketë edhe zyra të tjera në bashki të ndryshme të vendit. 

Një projekt i financuar nga qeveria daneze me vlerë rreth 1.5 milion euro do të mundësojë forcimin e strukturës së Avokatit të Popullit në vendin tonë.

“Bëhet fjalë për një projekt mjaft të rëndësishëm gjë që do të ndikojë jo vetëm në forcimin e kapaciteve të  Avokaatit të Popullit por edhe në forcimin e kapaciteteve të pushtetit lokal”, tha Avokati i Popullit, Igli Totozani.

Që prej dy ditësh ndodhet në Tiranë, Ombudsmani i Danimarkës, Jorgen Steen Sorensesn i cili  garantoi mbështetjen e institucionit të Avokatit të Popullit në vendin tonë.

Ndonëse problematika e qytetarëve të dy vendeve është shumë e ndryshme tha  avokati danez, cështjet themelore kanë esencë të njëjtë dhe ne sjellim eksperiencën tonë se si të bashkëpunohet me administratën për zgjidhjen e problemeve të qytetarëve, por pa u bërë armik me askënd dhe si të formulohen rekomandime që të pranohen sa më lehtë nga administrata.

Advertisements
Ky zë u postua te SOCIALE. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s