Gaza, merret peng e vritet aktivisti italian

Merret peng e më pas ekzekutohet një italian i cili ishte aktivist pro-palestinez në Gaza.

Autorët e pengmarrjes dhe ekzekutimit janë një grup radikal palestinez, të quajtur salafitë, të cilët kritikojnë linjën e moderuar të ndjekur nga Hamasi në Gaza. Salafitët, nëpërmjet videos së postuar në youtube, në këmbim të lirimit të italianit, Vitorio Arigoni, kërkonin nga Hamas, që qeveris Gaza, lirimin e të gjithë të burgosurve salafitë. Ata dhanë 30 orë kohë për përmbushjen e kërkesës së tyre. Por, burimet nga Hamas thanë për agjencinë Reuters se shtetasi italian, Vitorio Arigoni u gjet i vdekur në një shtëpi në Gaza. Për këtë, citon Reuters janë ndaluar nga Hamas dy persona.

Advertisements
Ky zë u postua te RAJONI/BOTA. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s