Kosova feston pavarësinë

Në Prishtinë kanë nisur aktivitetet festive që shënojnë përvjetorin e tretë të pavarësisë së Kosovës. Si përherë kryeqendra e Kosovës, por edhe qendrat e tjera janë mbushur me flamuj shtetëror, kombëtar, por edhe flamuj të vendeve mike.

Autoritetet e institucioneve qendrore të Kosovës dhe komunës kanë uruar të gjithë qytetarët e Kosovës për këtë ditë.

Ata e nisën ditën e 17 shkurtit me homazhe pranë varrit të ish presidentit Ibrahim Rugova, memorialit Adem Jashari në Prekaz dhe dëshmorëve të tjerë.

Në këtë ditë të gjithë kujtojnë breza të tërë që u flijuan për liri e pavarësi.

Ndërsa e ngjarjet e së ardhmes shihen si sfida, që për t’i tejkaluar duhet shumë punë.

Në një aktivitet kushtuar ditës së pavarësisë, kryetari i Komunës së Prishtinës Isa Mustafa foli për punën e komunës në këto vitet e fundit.

Ai u ndal edhe në sfidat që e presin Kosovën në rrugën e saj euro atlantike, duke thënë se përvjetori i pavarësisë shërben si një ditë për t’i kujtuar të gjithë ata që dhanë jetën për këtë ditë.

Urime në përvjetorin e tretë të shtetësisë së Kosovës kanë ardhur nga të gjithë politikanët kosovarë.

Ndërkohë që siç është bërë traditë tashmë, atmosfera e kësaj dite në rrugët e Kosovës është më e ndezur se kurrë.

 

Advertisements
Ky zë u postua te RAJONI/BOTA. Faqeruani permalidhjen.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s